Juventus začína po 30 rokoch uznať 39 obetí Heysel

V 39. minúte fanúšikovia v Curva Sud držali hore pohľadnice s menami 32 obetí z Talianska, štyroch z Belgicka, dvoch z Francúzska a jedného zo Severného Írska, ktorí zomreli, keď sa zrážala hradba po obvinení priaznivcov Liverpoolu . 39 zomrel v noci neskôr nazvaný “najtemnejšou hodinou v histórii súťaže Uefa” riadiacim orgánom európskeho futbalu, ktorý ako fanúšikovia Liverpoolu a belgické úrady prišli za zaslúženú kritiku v dňoch, Týždne, mesiace a roky, ktoré nasledovali.Heysel: príbehy svedkov Čítajte viac

Simone Stenti, jeden z tých, ktorí unikli hrôze sektoru Z tej noci v Bruseli, pred 30 rokmi v piatok, má sen Pred finálovým víťazstvom Ligy majstrov, keď Juventus Bet365 prevezme Barcelonu.Chce, aby Gianluigi Buffon 6. júna vyzdvihol trofej ligy majstrov – stále rovnaký dizajn “veľkých uší”, ktorý hráči Juventusu triumfálne vystupovali okolo zbedačeného štadióna, v ktorom títo ľudia zomreli hodiny predtým – a robia to, čo mnohí z nich Deň a rodiny tých, ktorí sa nikdy neprišli doma, verili, bolo príliš dlho hanebné neochota klubu platiť správny hold. “Je to kreslenie osudu? Neviem, ale mám sen. To, že Buffon zdvihne pohár a venuje ho 39 anjelom.Mohlo by to byť symbolické znamenie, ktoré by chceli všetci, aj rodiny obetí “, hovorí Stenti, ktorý utiekol so svojim otcom bezpečne cez medzeru v plotu z ostnatého drôtu pod krupobitím kameňov, fliaš a betónu ako Liverpooloví fanúšikovia a Zbytočné počty policajtov v službe stratili akúkoľvek kontrolu na štadióne jasne, tragicky nevhodné na účel. Napäté vzťahy medzi rodinami obetí a klubom sa posunuli, keď Andrea Agnelli, ktorá bola deväť v čase Katastrofa sa stala prezidentom Juventusu a klub začal rozpoznávať potrebu lepšieho pochopenia toho, čo sa stalo v Heysel. Andrea Lorentini, ktorého otec, Roberto, bol zabitý v Heysel, keď sa snažil pomôcť iným a Ktorého teraz zomrelý starý otec Otello viedol vyčerpávajúci právny boj proti úradom, hovoril o svojich nádejách, že tento posun povedie k vzťahu, v Bet 365 ktorom klub “už neberie do úvahy Heysel tabu, ale časť jeho histórie.” P>

A pamäť L s 39 hviezdami bol umiestnený na novom štadióne Juventus a v Turíne sa uskutoční hromada na výročie katastrofy, za účasti súčasného tímu, bývalých hráčov, zástupcov klubov a rodín obetí.

Ian Rush, ktorý hral na oboch stranách, bude zastupovať Liverpool spolu s ďalšími vysokými predstaviteľmi.Na skromnom pamätníku na Centenary Stánku Anfielda a v Bruseli budú ďalšie obrady.Facebook Twitter Pinterest ITN správa po tragédii Heysel. Mnohí veria, že je to len vďaka neúnavnému úsiliu združenia pre rodiny obetí presvedčiť, cajole a hanbiť orgány do konania, že výročie je Teraz sú vôbec uznávané oficiálnym.

Uprostred zármutku ich straty, rodiny obetí a 600 zranených videli Juventus sprievod trofej po zápase, ktoré vyhrali 1-0 a vrátili sa domov triumfálne Nasledujúci deň.

Francesco Caremani, ktorého kniha Heysel, Pravda je jediný popis hrôzy, ktorý schvaľuje Asociácia pre rodiny obetí Heysel, je menej sentimentálna, pokiaľ ide o Juventus, Finále európskeho pohára 30 rokov po katastrofe. “Juventus sa okamžite pokúsil Bet365 bonus zabudnúť na Heysel, je to fakt.Týmto spôsobom ponechali rodiny obetí bojovať sami o všetky bitky, “hovorí. “Mnohí tvrdia, že je to osud, ktorý priniesol Juventus vo finále Ligy majstrov k 30. výročiu masakru Heysel, ale každý zabúda, že Heysel bol tragickou udalosťou a nie športovou udalosťou. Sú to dve samostatné veci.Myšlienky sú preč, mŕtve zostávajú. “Rovnako je ohľaduplný k úlohe Uefa, ktorého prezident Michel Platini zaznamenal víťazný gól Juventusu z trestného miesta tej noci a začiatkom tohto roka vytvoril spojenie medzi jeho Vlastné skúsenosti a nové varovanie nad tým, čo videl ako vzostup novej vlny ošklivého chuligánstva a nacionalizmu v celej Európe. “Uefa musel prijať rozhodnutie, ale vždy odmietol svoju zodpovednosť a vo všetkých týchto rokoch Nikdy sa nepodarilo pripomenúť obete Heysel, “hovorí Caremani.

Stenti tú noc nazval Heysel” peklo “.Ako vždy v takých extrémnych a zúfalo chaotických situáciách existuje toľko verzií pravdy o tom, čo sa stalo, že táto temná noc – vyžarovala do desiatok miliónov obývacích izieb po celej Európe, keď diváci sledovali paniku-zasiahnuté fanúšikov zabiť v hlavnom čase – ako tam boli Prítomných. Facebook Twitter Pinterest Mená fanúšikov zabitých na katastrofe štadióna Heysel pred 30 rokmi sú fanúšikmi Juventusu na štadióne Juventus minulú sobotu. Fotografia: Reuters

Úradníci z oboch klubov už žiadali Uefa, aby nepostavila hru na nebezpečný a nedostatočne policajný štadión.Lístky sa nekontrolovali a fanúšikovia sa beztrestne dostali zo štadióna, pričom niektorí hlásili obrovské rozdiely v stenách.

Peter Hooton, redaktor Liverpoolského fanzínu The End, ktorý sa neskôr stal známym ako Hlavný spevák The Farm, stál na opačnej strane terasy v Sekcii Z. Rovnako ako mnohí iní, ktorí tam boli, má stále neporušený zápas. ”

” Táto pôda bola hanba. Bolo to zločinecké konanie. Zem sa rozpadala, “hovorí. V deň stretnutia sa stretol s Mauro Garinom, fanúšikom Juventusu, s ktorým spolupracoval v dôsledku katastrofy a usporiadal “mierový výlet” do Liverpoolu v auguste, tri mesiace po katastrofe.Napriek napätiu medzi oboma fanúšikmi, delegácia fanúšikov Liverpoolu urobila spiatočnú cestu v roku 1987. “Zranenie je stále otvorené a stále je skvelé, ale myslím si, že tragédie Heysel a Hillsborough By mohol a mal by zlúčiť tieto dve skupiny fanúšikov, “hovorí Garino, ktorý bol prítomný pri obidvoch katastrofách a zdôraznil spôsob, akým sú stále používané v odporných fanúšikoch.

” Je zrejmé, Byť schopní, ak vodcovia Kopa urobili významný krok smerom k rodinám obetí, vedúcim fanúšikov a klubu Juventus. “Hooton hovorí, že medzi fanúšikmi Liverpoolu a Juventusu je pocit, že to ani neurobil Dostatočne dlhé roky, aby si správne pamätal Heysel.

Juventus, teraz odhodlaný správne ctiť 39 obetí, vyzval na 30. výročie, aby sa stal okamihom pre súperov talianskych fanúšikov, aby sa zamysleli nad bolesťou spôsobenou použitím Katastrofa ako krmivo pre zneužívanie terasy.

“Pre príliš veľa Rokov týchto 39 obetí podstúpilo pohŕdanie, s jediným cieľom napadnúť čierne a biele farby, “povedal klub vo vyhlásení. “Toto je hnusná akcia, ktorá nemá miesto na žiadnom štadióne ani športovej diskusii.Toto výročie by tiež malo slúžiť ako obdobie reflexie, ktoré zabezpečí, že sa takéto správanie nebude opakovať. “Po skončení sezóny, v ktorej sa násilie dotkla talianskej hry, Stenti tiež baví použitie Heysela Fiorentinou alebo Neapolom Fanúšikov v nepríjemnom spievaní, ale hovorí, že je aj hlbší nedostatok porozumenia medzi mladšími fanúšikmi o katastrofe a ako sa to stalo. “Nové generácie takmer nevedia, čo sa stalo. Často prezentujem knihy o Heyselovej tragédii a verím, že neznalosť faktov je skutočne bežná medzi publikom mladším ako 30 rokov, “hovorí. “Niekto si myslí, že sa všetko stalo, pretože múr padla, bez toho, aby vedel prečo.Tragédie nebola pod kobercom, ale pod podlahou. ”

Uprostred viny napravo rozdelili fanúšikovia Liverpoolu, ktorí sa prehnali cez plot z kuracieho drôtu smerom k hlavným fanúšikom Juventusu v Sekcii Z, údajne” neutrálny Oblasť “, pre ktorú boli vstupenky prevažne pre Talianov, belgické úrady a Uefa boli tiež veľmi kritizované. Mnohí identifikovali Heysel a európsky zákaz, ktorý nasledoval ako povodňu pre anglický futbal, hoci Caremani popiera fakt Že po štyroch rokoch vyšiel Hillsborough, aby priniesol správu Taylora a následné zmeny v nehygienických, nebezpečných podmienkach, v ktorých fanúšikovia sledovali hru. Ostatní, vrátane rešpektovaného talianskeho novinára Roberta Beccantiniho, Že taliansky futbal nesúhlasil. “Srdcová irónia je, že bruselská katastrofa bola užitočnejšia pre angličtinu, ako to bolo pre nás, viac v prospech agresorov než tých, na ktoré sa zameriava, čo je pre páchateľov výhodnejšie ako obete,” napísal. “Vždy, keď dôjde k nehode, veľa hovorí o” anglickom modeli “a jeho zákonoch: tvrdá, prísna, rýchla.Práve naopak, my, Taliani, sme pochopili veľmi málo. “Michel D’Hooghe, člen výkonného výboru FIFA, ktorý sa stal prezidentom belgickej FA v roku 1987, bol vtedajším zástupcom organizácie A bol zodpovedný za prijímanie hodnostárov z Liverpoolu a Juventusu pred zápasom.

“Nikdy na to nezabudnem. Bola to úplne šokujúca a dramatická udalosť pre každého. Bol to začiatok úplne novej vízie o bezpečnosti a mal veľký politický dopad, takže sa to už nikdy nestane. To už nikdy nebolo rovnaké, “hovorí. D’Hooghe pripúšťa, že belgické orgány nemali skúsenosti. “Nemali sme skúsenosti s takým veľkým zápasom.Mali sme skúsenosti v oveľa menšom rozsahu, “hovorí. “Len neskôr sme sa mohli pozrieť na to, kto je zodpovedný – a pokiaľ ide o zodpovednosť, nikto nie je na prvom mieste v súlade.”

Akcia Otella Lorentiniho, ktorého vnuk Andrea pokračuje v čele Združenie pre rodiny obetí pomohlo zistiť zodpovednosť medzi zodpovednými a 14 Liverpool fanúšikov bolo tiež individuálne uznaných za vinných z nedobrovoľného zabitia po skúškach v Belgicku.

Pre Stenti je čas, aby sa zameranie vrátilo Obete ako jednotlivci – ich príbehy, hrdinstvo – a strata tých, ktoré zanechali. “Dnes sú to obete Juventusu. Kým nebudú uznaní za civilné hrdinovia, ďaleko od uzavretia kapitoly.Myslím, že 39 nevinných ľudí je mŕtvych a nikto nevie ani ich mená. Niektorí z nich, ako napríklad Roberto Lorentini, boli skutoční hrdinovia, ale nikto ich oslavuje, “hovorí.” Zodpovednosť – Úefa, belgická inštitúcia, bruselská administratíva – sú jasné. Predovšetkým zodpovednosť chuligánov je jasná, ale po 30 rokoch je čas vrátiť sa k obetiam. “