Mesut Özil staje się centralnym elementem myślenia Arsènego Wengera w Arsenalu

Mourinho, który miał zaklęcie z Özilem w Bernabéu, opisał go jako wyjątkowy. “Nie ma jego egzemplarza, ani nawet złego”, powiedział. Wenger, przygotowując się do swojej drużyny przed nowym sezonem, przewiduje – nie po raz pierwszy – że Özil powinien być rywalem dla najlepszego piłkarza roku. Być może wypowiedź może pomóc normalnej służbie w Wenger-Mourinho-omletu. Menedżer Chelsea, naturalnie, popiera swojego wirtuoza Eden Hazard, aby utrzymał tę konkretną koronę.

Wysokie nadzieje przypięte dookoła obu graczy sięgają do przodu. Chelsea wie, co Hazard może przynieść uderzenie na tym poziomie inni nie łatwo dotrzeć do kolei meczów Premier League z fascynującą chwilą. Arsenal spodziewa się tego samego od Özil.Wenger uważa, że ​​gracz kupiony za rekord klubu w wysokości 42,5 mln funtów z Real Madryt dwa lata temu jest bardziej czytelny niż kiedykolwiek był w doskonałości, aby zaprojektować grę, konsekwentnie i decydująco.

“Myślę, że wykazuje więcej uprawnień do dyktowania gry niż dotychczas “, mówi Wenger. “On jest fizycznie silniejszy, na pewno jest i jest bardziej przygotowany do radzenia sobie z Premier League. W drugiej części ubiegłego sezonu zobaczyliśmy inteligencję jego przejazdu, fakt, że dodał trochę stali do swojej gry, która była potrzebna na pewno w Premier League. Jestem pewien, że może być jednym z największych graczy w latach 2015-16. Może stać się piłkarzem roku.

“Dołączył do końca roku 2013 bez żadnego przygotowania do drużyny. W 2014 roku wrócił znużony przez Puchar Świata, a następnie został ranny przez cztery miesiące.W drugiej części ubiegłego sezonu zaczął naprawdę dostosowywać się i, oczywiście, jest to test. To dla niego bardzo ważny sezon. “

Wenger wywiera na Özila spory, szczególnie w dziale punktacji. Uważa on, że 26-latek powinien dążyć do osiągnięcia większego poziomu w taki sposób, jaki Dennis Bergkamp zrobił jako tradycyjny numer 10, z umiejętnością łączenia radości z przejściem ze strzałem klinicznym. “Ja chcę więcej bramek od niego, ponieważ gra on w tej pozycji i jest dobrym finiszem”, mówi Wenger.

“Ale nie ma wystarczająco dużo okazji. Jest świadomy tego i chce to zrobić teraz, więc jestem tego pewna.Chociaż jego główny aspekt zawsze będzie w inteligencji jego przejazdu i jego kreatywności, może on wykończyć lepsze i chcemy od niego 10 goli w tym sezonie. “

Może dlatego, że tak trudno kupić elitarnego napastnika , aby nauczyć się Diego Costa jak Chelsea latem ubiegłego roku, Wenger kieruje więcej bramek z kadry napastników, którzy chcą zagrać z głównym napastnikiem. Alexis Sánchez zdobył większość swoich bramek w tym sezonie, a Santi Cazorla, Jack Wilshere, Aaron Ramsey, Alex Oxlade-Chamberlain i Özil są w stanie złapać zdrową liczbę.

Po spędzeniu pełnego przed sezonem z Özil po raz pierwszy, Wenger widzi bardzo rozsądnego piłkarza, który czuje się zupełnie zadowolony z roli w klubie. Był jedyną piłką, która rozpoczęła obydwa rozgrywki w Emirates Cup, w jego ulubionej roli głównej.Było tam jakieś przesłanie, o zaufaniu kierownika do niego jako kreatywnego źródła, co jest wokół niego.

“Jestem bardzo zadowolony z pozycji nr 10 i potwierdzę, że zaufanie” – powiedział Özil. Od czasu do czasu gracz i menedżer rozmawiają jeden po drugim w języku niemieckim, aby omówić drobniejsze szczegóły, ale w codziennym treningu – życie naziemne, Özil doskonale mówi po angielsku.

Jego integracja zajęła się czasem i miała poważne konsekwencje w wyniku obrażeń i krytyki oraz bolesne okresy, które musiał pokonać. Wenger teraz widzi inną Özil: “On wygląda szczęśliwy.”

Jak to się stało? “Londyn przekształca ludzi”, mówi Wenger. “Wierzę na początku, ludzie, którzy tu przychodzą, czują się trochę wstrząśnięci. Czemu? Klimat jest inny, Londyn jest dużym miastem. Po tym, Londynie powoli dostaje ludzi z urok miasta i widziałem, że wiele razy.Zaczyna naprawdę cieszyć się życiem w Londynie i klub jest taki sam. Arsenal jest podobny, ponieważ Premier League jest czasem szokiem dla zawodników. “

Wenger cieszy się z hałasu wokół Özil. Czasami nieskuteczne momenty stały się niemal prowokacyjne ze względu na styl, który – jeśli nie działa – może być postrzegany jako brak wysiłku. Czy przez chwilę kierowca pomyślał, że popełnił błąd, gdy Özil był pod silną presją? “Nie. Przyjedziesz ze mną przez tydzień w treningu i obserwuję, jak grasz, nigdy nie myślisz, że popełniłeś błąd. “Widzisz, że ludzie zwrócili się ku niemu ostatnio, zaczynają cieszyć się swoją grą . Masz takich graczy, którzy są bardziej płynni, bardziej subtelni, bardziej slalomatyczni niż bezpośredni.Czasami w ich stylu jest zwodniczy, ponieważ jest szybszy niż myślą, że jest i pracuje znacznie cięższy, niż myślą ludzie. “

W rozmowie o urzekającym zmieniającym się grze Wenger znalazł również czas na komplement Hazard. Nie zgadza się z podwyższeniem Belgii do stratosfery zamieszkałej przez Lionel Messiego i Cristiano Ronaldo, ale mimo to jest fanem łodzi Hazarda. “Zagrożenie jest dla mnie wielkim graczem, ale Ronaldo i Messi wciąż są nad nim w tej chwili. Jego celem jest dotarcie tam również. Hazard ma talent, został wybrany do roli we Francji przez swoich rówieśników w wieku 20-21 lat, dwa razy. To znaczy, że tam jest jakiś specjalny talent “.

W niedzielę Community Shield przynosi Arsenal i Chelsea razem na Wembley. To nie może się zdarzyć bez pewnego tarcia.Priorytetem Wengera jest użycie ćwiczeń, aby odpowiednio przygotować przygotowanie do sezonu w przyszły weekend bez zbytniego pościgu w emocjach tego wyniku przeciwko lokalnemu rywalowi.

Jeśli jego drużyna ma się zamknąć Szanse wyznaczone przez mistrzów Premier League w zeszłym sezonie, poziom koncentracji i ostrości muszą być dokładnie od pierwszego dnia.

“Po sześciu meczach mieliśmy 11 punktów za Chelsea. Skończyliśmy 13 punktów za Chelsea. Oznacza to, że po sześciu meczach podjęto decyzję “, mówi Wenger. “Właśnie to zrobili – silny start, podczas gdy mieliśmy powolny start.Man City miał powolny początek, Man United miał powolny start, mieliśmy powolny start i zdecydowanie zdecydowanie i pozytywnie wyszli z bloku. “

Özil mówi, że Arsenal czuje się lepiej niż ostatnio pora roku. “Ufamy, aby poprawić się”, mówi.

Krok po mierzonym kroku nadszedł czas na spacer.